I dag er brug af computere en integreret del af det sociale liv blandt børn og unge, og en nødvendighed i langt de fleste skoleforløb. Derfor er det et yderligere et problem for anbragte børn, at de i visse tilfælde er op til 15 børn om to pc’er i et fællesrum.
- I KMD ser vi digitalisering som noget, der giver store muligheder for samfundet og den enkelte. Anbragte børn og unge har allerede oplevet en del barrierer i deres liv. Vi vil gerne være med til at fjerne de barrierer, så så mange som muligt kan få glæde af de muligheder, som digitaliseringen giver. Det kan vi bl.a. gøre med denne donation, siger Lars Monrad-Gylling, adm. direktør i KMD.
De 100.000 kr. fra KMD dækker 40 pc’er og samtidig har KMD’s hjælper KMD’s medarbejdere medtil at installere dem på bosteder rundt om i landet - de første 11 på to bosteder i hhv. Bogense og Fuglebjerg ved Næstved. Også Jytte Tholstrup Svendsen, adm. direktør fra Børnehjælpsdagen – en af parterne bag Børnenes IT-Fond – er meget glad for den hjælp, som KMD har givet til projektet:
– Hvis de unge mennesker får den rette støtte og får styrket deres it-kompetencer, er de potentielt også en kæmpe stor ressource på vores arbejdsmarked. Vi har derfor en fælles samfundsinteresse i at give anbragte børn og unge bedre adgang til mere tidssvarende it-udstyr. I den forbindelse er jeg rigtig glad for, at KMD og den danske IT-branche nu vælger at tage et samfundsansvar gennem Børnenes IT-Fond, der skal være med til at afhjælpe problemet ude på institutionerne, siger Jytte Tholstrup Svendsen.
Børnenes IT-Fond er et samarbejde mellem Børnehjælpsdagen, Børnerådet, IT-Branchen og it-videncenteret IDG.
På billedet; Unge fra bostedet Sletten i Bogense samt (fra venstre) CSR-chef i KMD Mikkel Klausen, adm. dir. i Børnehjælpsdagen Jytte Tholstrup Svendsen og Teknisk konsulent i KMD Anette Linnea Rasmussen (foto: Nils Lund Pedersen).